30

Kameralı Sohbete Nasıl Yeni Arkadaş Edinilir

NASIL YENİ ARKADAŞ EDİNİLİR?

Kimimizin en büyük sıkıntısı, kimimizin en rahatlıkla yaptığı bir faaliyet olarak bilinen ‘Yeni Arkadaş Edinme’  mevzusunun üzerinde durmakta yarar var. Her ne kadar zor  süreçlerle geçen bir zaman olsa da elde edilen arkadaşlıklar bunların hakkını verebiliyor. Edindiğimiz arkadaşlar bize belki ailemizden daha yakın gelebilir veya ailemizden sonra gelecek en önemli insanlarda olabilir. Hayatımız boyunca yanımızda durabilecek insanlardır onlar. Olduğumuz gibi bizi kabul eden, yanlışlarımızı söyleyerek bize çoğu şeyi öğretirler aslında.

Teknolojinin gelişmesiyle insanlar asosyal olabiliyor veya kişiliğinden dolayı içlerine kapanıkta olabiliyorlar, kendilerini yalnız hissettiklerinde ise sırtlarını yaslayacak bir  arkadaş aramaları çok doğal.

Öncelikle ne türde bir arkadaş istediğiniz çok önemlidir, insanlar farklıdır ve eminim kimse kendisiyle zıt düşen biriyle arkadaş olmak istemez veya kendisini üzeceğini düşündüğü biriyle.

‘Arkadaş’ kelimesini daha yakından incelemek istersek üç farklı şekilde ele almakla başlayabiliriz;

Günübirlik Arkadaşlar:

Sanırım başlıktan da belli oluyor. Sadece gün içinde bir iki saatliğine yanınızda olacaktırlar. ‘Selam’ ve ‘Merhaba’ dan ötesine gitmez konu. Gidemezde. Belli şartlar için birliktesinizdir ya okul ya iş ya mahalle vs. size pek yararları olmayacaktır doğruyu söylemek gerekirse. Etrafınızda kuru kalabalık olacaktır. Derdinizi anlatamazsın veya oturup iki çift söz edemezsiniz.

Bunlar gündelik olarak gördüğünüz kişiler arasına da dahil edilebilir.

Cesaretiniz yoksa eğer tanıdık kişilerle başlayın ‘Günübirlik Arkadaş’ larla. Çünkü en yakınınızdan başlamak sizin için daha iyi olacaktır, hiç görmediğiniz bir yüzle mi bir anda konuşmak istersiniz yoksa her gün gördüğünüz kişiyle mi? İlk adım için buradan başlamak daha mantıklı gibi duruyor. Kısaca; çevrenizde böyle kişilerin olacağını bilmelisiniz

Normal Arkadaşlar:

Bunlar çoğu insanın hayatında olan türden kişilerdir. Gülmek, eğlenmek, neşeli vakitler geçirmek için toplanırsınız. İstediğinizi yaparsınız ve dağılırsınız.  İlk başlığa göre daha iyidir, en azından sıradan konular üzerinden konuşursunuz ve öyle devam edersiniz. Anlatacağınız özel mevzular yoktur asla, güvenme konusunda %50 ihtimaldedir bu kişiler. Küçük selamlar vererek tanışabilirsiniz bu insanlarla, cesaret konusunda az da olsa bu kişiler sayesinde kendinize güveniniz artacak, girip çıktığınız ortamlardan etkileneceksin. Size bir basamak gibi olacaklar hayatınızda. Günübirlik arkadaşlıkları gibi kısa süreli olmayacaklardır. Onlardan daha uzun ömürlü olduklarını göreceksiniz.

Gerçek Arkadaşlar:

Hayatınızda en büyük boşluğu dolduran kişilerdir. ‘Arkadaş’ kelimesini tüm samimiyetiyle taşırlar. Aranızdaki güven tartışılmazdır, bütün sebeplerden yan yana olursunuz. Tartışmalara, kelimelere çok takılmazsınız çünkü gerçek arkadaşlıkta sözler değil de davranışlar daha önemlidir. İhtiyacınız olduğunda sizin için her şeyi göze alabilirler, sonucu pek önemli değildir onlar için. Kendinize artık güvenmeye başladıysanız cesaretiniz varsa durmamalısınız. Kaybetmeye değmeyecek kişileri es geçmeyin.

Nasıl bir arkadaş seçeceğinizi belirlediyseniz önerileri de dikkate almakta işinize yarayabilir.

Bulunduğunuz ortamda en ücra yerlere oturmayın. Saklanmak sizin için fırsat değildir aksine muhabbete katılarak kendinizi belli edebilirsiniz. Hiç tanımadığınız kişilerden oluşsa bile küçücük ‘Merhaba’ size çok şey sunacaktır.

Edindiğiniz arkadaşlarınızla dışarı çıkabilirsiniz bu sizin için ikinci bir adım olacaktır. Evde tıkılıp kalmak bütün gününüzü sıkıntıyla geçireceğinizin göstergesidir. Arkadaşlarınızın elbette ki yakın arkadaşları vardır. Onlarla tanışmak istediğinizi söyleyebilirsiniz sizi kırmayacaktır bu konuda.

Asosyal biri olarak nitelendiriliyorsanız, elinizin altında olan internetten yararlanarak uygun arkadaşlık sitelerine katılabilirsiniz. Arkadaşlığınız ilerlediğinde görüşebilecek kıvama da gelmiş olursunuz. İnternet yeni arkadaşlıklar için inanılmaz araçtır. Girdiğiniz ortamlardaki düşünceler veya insanlar size çok farklı gelebilir zamanla, ama asla yargılamayın. Değişik olan şeylere açık olmaya özen gösterin. Sizin için iyi bir başlangıç olacağından şüphe etmeyin. En azından, kurulacak olan arkadaşlığınıza şans tanıyacaksınız.

Çoklu ortamda kurulan sohbette dikkatinizi çeken bir iki kişi olacaktır mutlaka onlarla daha yakın olmak istiyorsanız, onları tanıyabileceğiniz türden sorular sorabilirsiniz. Mesela: Hobileri, bugünlerde en çok nelerle ilgileniyor, hayalleri, hedefleri vs. ve öncelikle dikkat edilmesi gerekenlerden, az konuşup çok dinlemek. Sonuçta yeni girilen bir ortamda kimin ne kadar güvenilir olduğunu bilemezsin. Kendini rahat hissettiğin zamanlarda konuşmaya başlayabilirsin.

Güzel sözler söyleyebilirsin. Bu konuda çekinme onlarında hoşuna gidecek bir eylem olduğundan sana geri dönüş yapacaklardır ve bu kendine özgüvenini arttırabilir. Ama hoşlanmadığın bir durumda iltifat etmen, yapmacık takındığından dolayı işler ters gidebilir.

Doğal olmaktan kaçınmayın, bırakın etrafınızdakiler sizi olduğunuz gibi tanısın, ‘Ya beni olduğum gibi kabul etmezse?’ şeklinde düşünmeyin, gerçek arkadaşlar sizi olduğunuz gibi kabul eder.

Yarıda bırakmayın ilişkilerinizi, sürekli olun devam ettirici olun. Sonuçta güzel bir şeyler elde etmek istiyorsanız biraz yorulmanız gerekecek. Size mesaj atılmasa bile siz atıp bir çay içebileceğinizi veya dışarıya çıkmayı teklif edin. Basit şeylerle yola çıkarak kuvvetli bağlar kurabilirsiniz.

Yeni arkadaş edinmenin başlıca temellerini dikkate alan birisinin yanlış sonuçlar elde edeceğini düşünmemeliyiz. Sırf arkadaş olmak isteyen birini tersleyecek insan olduğunu sanmıyorum hayatında eksik olan bir kişi zaten bu durumu bildiği için size yardımcı olacaktır.

Arkadaşlık basit bir kavram değildir, bu yüzden hakkını vererek yapıldığını düşündüğünüz ilişkilerde bırakında hayatınızın en değerli parçaları olsunlar

243 okunma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sesli sohbet Sesli siteler Kameralı sesli Seslimavi Sosyal içerik platformu