46

Hacimli Saçlar İçin Bamya Kürü

Bamya içerdiği vitamin, mineral ve lifle sağlık saçar. Özellikle mide ve bağırsakları korur ve onarır. Bamya suyu kolesterolü düzenler ve kabızlığa, gaz problemine iyi gelir. Sivilce problemi yaşayanlar için birebir olan bamya kan şekerini de düzenler. Birçok hastalığı önlemede ve tedavisine yardımcı olmakta kullanılan bamyanın güzelliği de faydası vardır. Bamyanın diğer bir özelliği ise saçlara hacim kazandırmasıdır.

Hacimli Saçlar İçin Bamya Kürü Yapımı

Öncelikle bamyalar güzelce yıkanır. Daha sonra bamyalar yatay olarak dilimlenir. Bamyalar sümüksü olana kadar kaynatılır bu da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Daha sonra soğuması beklenir ve bamya soğuduktan sonra 2-3 damla limon sıkılır. Duş alırken normal yapacağınız işlemleri gerçekleştirdikten sonra en son çıkmadan önce durulanma suyu bu yapışkan bamya suyu ile yapılmalıdır. Daha ilk yıkamada fark edilecek bir dolgunluk elde dilecektir. Fakat daha düzgün bir sonuç alınmak isteniyorsa düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
Bamyanın bir diğer faydası ise saç çıkarmasıdır. Hem saçları gürleştiren hem de sağlıklı bir görünüm kazanmasına sebep olan bamya basit bir tarif ile saçlara uygulandığında hem dolgun saçlara kavuşmanıza hem de saçlarının artmasına sebep olur.

Hem Dolgunlaştıran Hem de Gürleştiren Bamya Kürü

Malzemeler

Yarım kilo bamya
2,5 bardak su

Hazırlanışı

İlk olarak bamyalar seçilirken en irileri seçilmelidir. Bu önemli bir ayrıntıdır. Bamyanın çekirdekleri çıkartılır. Ama tercih etmezseniz çıkartmayabilirsiniz. İri bamyalar yıkanır ve tencereye koyulur. Üzerine 2,5 bardak su eklenir ve kaynamaya bırakılır. Eğer saçlarınızın yağlanma problemi varsa kaynayan bamyaların içerisine 4-5 adet defneyaprağı eklemeniz saç yağlanma probleminin ortadan kalkmasına neden olacaktır. Bamyanın iyice kaynadığından emin olunduğu zaman ocak kapatılır ve soğuduktan sonra blenderden veya robottan geçirilerek jel kıvamı alması sağlanır.

Jel Kıvamındaki Kürün Saça Uygulanması

Blenderden geçirilerek jel kıvamına getirilen bamyalar soğuduğundan emin olduktan sonra dipten başlayarak uca kadar sürülür ve iyice yedirilir. Saçın her yerine sürülen jel 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra normal ılık su ile durulanır.

244 okunma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sesli sohbet Sesli siteler Kameralı sesli Seslimavi Sosyal içerik platformu